Kontakt
PL

O bibliotece

Gmach CBR przy Krakowskim Przedmieściu 66 ma bogatą i ciekawą historię. Położony w samym sercu stolicy dzielił z nią złożone i burzliwe dzieje.

Tradycja miejsca

Najpierw był tu klasztor założony w 1454 r. przez oo. Bernardynów z inspiracji wdowy po księciu mazowieckim Bolesławie III – Anny z Holszańskich, kniaziówny kijowskiej. Podczas „potopu” szwedzkiego był tu silny punkt oporu, a klasztor i kościół zostały z premedytacją spalone. Po wypędzeniu Szwedów zespół klasztorny został odbudowany i urządzony w barokowym stylu. Świeckie funkcje klasztornych budynków datuje się od pierwszych lat po rozbiorach Polski. Najpierw Prusacy przeznaczyli część klasztoru na odwach. Podczas pobytu wojsk napoleońskich klasztor służył jako szpital wojskowy, a w refektarzu urządzono wytwórnię pałaszy. Klasztor był wówczas bliski ruiny. Kolejny raz stał się miejscem publicznych wydarzeń podczas Powstania Styczniowego. Czynny udział zakonników w powstaniu stał się przyczyną likwidacji klasztoru w 1865 r. Przez pierwsze dwa lata w pomieszczeniach poklasztornych mieściło się seminarium duchowne, następnie wydzierżawiło je Towarzystwo Zachęty do Sztuk Pięknych. Od 1883 r. właścicielem zabudowań poklasztornych stało się Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, które powstało w Warszawie w 1875 r. i poszukiwało nowej, obszerniejszej siedziby.

W 1886 r. ukończono przebudowę gmachów pobernardyńskich zakupionych od Magistratu Warszawy staraniem pierwszego prezesa Ludwika hr. Krasińskiego. W tym samym roku otwarto bibliotekę Muzeum liczącą wtedy 466 dzieł w 749 tomach treści przemysłowej, technicznej, rolnej, przyrodniczej i artystycznych wzorów rzemieślniczych. Założono także stację meteorologiczną. W latach 1890-1891 w pracowni fizycznej i chemicznej prowadziła doświadczenia Maria Skłodowska (później Curie).

Schronienie w budynku Muzeum znalazły także „Stała wystawa etnograficzna” (taką nazwę Muzeum Etnograficznego dopuszczał rząd rosyjski) oraz Stacja Oceny Nasion – pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych w Europie. W 1901 roku powstała pracownia geologiczna, a pięć lat później antropologiczna. Rok 1911 przyniósł uroczyste otwarcie (Wyższych) Kursów Przemysłowo-Rolniczych przy Muzeum. Pod tą skromną nazwą, w istocie powstała polska wyższa uczelnia rolnicza.

Po pierwszej wojnie światowej muzeum straciło nieco na znaczeniu, gdy w odradzającym się państwie można było oficjalnie organizować instytucje propagujące polską kulturę i naukę. Mimo to Muzeum rozwijało się dalej, wkrótce otwarto czteroletnią szkołę wieczorową dla monterów-elektryków, szkołę cukiernictwa – pierwszą i jedyną na ziemiach polskich oraz szkołę grafików.

Wznowiono przerwane podczas wojny kursy rysunków technicznych i kursy gorzelnictwa. Wśród wielu powstających instytutów i komisji znalazła się również Komisja Radiofoniczna Rolnicza, która zajmowała się m.in. przygotowywaniem popularnych odczytów rolniczych nadawanych przez radio. Zaś założony w 1928 Instytut Filmowy wykonywał przeźrocza oraz filmy rolnicze.

W 1939 podczas bombardowania Warszawy budynek Muzeum wraz ze zbiorami uległ zniszczeniu. Wnętrze spłonęło doszczętnie od bomb zapalających. Odbudowany po wojnie, w 1955 roku został przeznaczony na Centralną Bibliotekę Rolniczą. W 2005 roku CBR obchodziła 50-lecie istnienia. Zainteresowanym poszerzeniem wiedzy na temat historii Centralnej Biblioteki polecamy książkę „Historia miejsca – Dzieje posesji przy ulicy Krakowskie Przedmieście 66 na przestrzeni wieków” w opracowaniu Daniela Kamińskiego, którą można kupić w czytelni biblioteki.

Współczesność

CBR jest biblioteką naukową podległą Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Posiada oddział w Puławach. Gromadzi literaturę z zakresu nauk rolniczych, ogrodnictwa, zootechniki, rybołówstwa, medycyny weterynaryjnej, przemysłu spożywczego, techniki rolniczej, ochrony środowiska, leśnictwa, polityki i ekonomiki rolnej oraz nauk pokrewnych. Księgozbiór Biblioteki – liczy około 380 tys. wol. wydawnictw, w tym 207 tys. wydawnictw zwartych, 131 tys. wydawnictw ciągłych i 42 tys. zbiorów specjalnych. Liczba tytułów czasopism bieżących wynosi 598.
W zbiorach Biblioteki znajdują się dwie cenne kolekcje: stare druki (828 wol. XVI – XVIII w.) i polonika XIX-wieczne (ok. 8200 wol.). Obie kolekcje – w językach polskim, łacińskim, niemieckim, francuskim i rosyjskim – stanowią unikalny w Polsce, bogaty zbiór obejmujący problematykę rolnictwa i nauk przyrodniczych, leśnictwa oraz szeroko pojętą wiedzę praktyczną o gospodarowaniu, w tym m.in. pszczelarstwo i jeździectwo.

Na mocy rozporządzenia Ministra Kultury (z listopada 1998 r.) obie kolekcje Biblioteki zaliczone zostały do Narodowego Zasobu Bibliotecznego. Biblioteka prowadzi także ożywioną wymianę międzynarodową z 50 instytucjami w 30 krajach świata dodatkowo wzbogacając swój księgozbiór.

Odrębną kolekcję tworzą w księgozbiorze Biblioteki wydawnictwa FAO. CBR tworzy dwie własne bazy danych SIGŻ i SIBROL

CBR jest biblioteką depozytową publikacji FAO i jedynym miejscem w Polsce, gdzie znajdują się wszystkie wydawnictwa FAO, zarówno tradycyjne, jak i elektroniczne. Do dyspozycji użytkownika jest również baza danych AGRIS-FAO w języku angielskim, francuskim i hiszpańskim. Znajdujące się w niej informacje o polskich publikacjach opracowywane są przez CBR oraz 7 ośrodków naukowych i akademickich. Użytkownik może również skorzystać z portalu centrum zarządzania informacją WAICENT umożliwiającego dostęp do dokumentów, danych statystycznych, map i innych źródeł multimedialnych dotyczących rolnictwa i dziedzin mu towarzyszących. Od 2004 r. w CBR istnieje ośrodek Waicent Focal Point informujący o nowościach pojawiających się w tym serwisie.

CBR opracowała i aktualizuje stronę AgroWeb Poland pozwalającą na połączenie się ze stronami domowymi instytucji związanych z rolnictwem w Polsce. Jest ona częścią sieci AgroWeb CEE Network utworzonej z inicjatywy FAO-SEUR. Ze strony AgroWeb Poland można bezpośrednio przejść na analogiczne strony krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

CBR należy do międzynarodowego stowarzyszenia specjalistów informacji rolniczej IAALD.Jest także członkiem międzynarodowej sieci bibliotek rolniczych AGLINET. Do sieci należy obecnie 55 bibliotek rolniczych z ponad 50 krajów i międzynarodowych ośrodków naukowych. W ramach systemu AGLINET wszystkie biblioteki członkowskie realizują wypożyczenia międzybiblioteczne, a ponadto na żądanie przesyłają kopie artykułów i udostępniają usługi bibliograficzne innym bibliotekom członkowskim bezpłatnie lub ze znaczną zniżką.

Jeśli w Polsce brak poszukiwanej książki lub tytułu czasopisma, w którym opublikowano potrzebny Ci artykuł – wystarczy, że przekażesz nam rewers biblioteczny, a my sprowadzimy dla Ciebie książkę lub kopię artykułu z jednej z bibliotek AGLINETu.
Szanowny Czytelniku! Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony. Będziemy wdzięczni za opinie o niej – może coś chciałbyś zmienić, dodać, a może coś specjalnie Ci się spodobało? Napisz o tym. (sekretariat@cbr.gov.pl)

© Prawa do baz danych powstających w CBR zastrzeżone

 

foto 017
Jarmark Bożonarodzeniowy
foto 016
Jarmark Bożonarodzeniowy
foto 015
Jarmark Bożonarodzeniowy
foto 014
Jarmark Bożonarodzeniowy
foto 013
Jarmark Bożonarodzeniowy
foto 012
Jarmark Bożonarodzeniowy
foto 009
Jarmark Bożonarodzeniowy
foto 007
Jarmark Bożonarodzeniowy
foto 008
Jarmark Bożonarodzeniowy

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi

Kontakt

Centralna Biblioteka Rolnicza
Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi
Oddział w Puławach
ul. Czartoryskich 8, 24-100 Puławy

tel./faks: 81 8877 290
email: biblioteka.naukowa@nikidw.edu.pl
wypozyczalnia@nikidw.edu.pl

Zapraszamy w godzinach:
poniedziałek – piątek 7.30 – 15:30